تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۱۴ - ۴۱: ۱۲
رئیس سازمان غذا و دارو:

سال‌ها به بدترین نوع روغن یارانه دادیم

روغن
رییس سازمان غذا و دارو گفت: گاهی سیاست‌های ملی سبب می‌شود کالاهای آسیب‌رسان سالانه یارانه دریافت کنند به طوریکه سال‌ها به بدترین نوع روغن یارانه دادیم.

به گزارش کافه رسانه، رسول دیناروند در دومین کنگره بین‌المللی و چهاردهمین کنگره تغذیه ایران، گفت:‌ نقش تغذیه هم در تأمین سلامت مردم و هم در مخاطره انداختن آن تأثیر دارد لذا یک شمشیر دو لبه به شمار رفته و دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی از یک طرف تأمین غذایی را و از طرف دیگر مراقبت از غذا و شیوه زندگی را از اولویت‌های مهم خود می‌دانند. 

وی افزود: در ایران بر اساس برخی از مطالعات تا ۱۱ درصد مشکل تأمین غذا در برخی مناطق داریم و کالری کافی توسط مردم دریافت نمی‌شود.  

دیناروند اضافه کرد: ولی با این وجود میانگین کالری دریافتی کل ایران ۲۰ درصد از میزان مطلوب آن بیشتر است و میانگین ۵۰ درصد اضافه وزن کشوری وجود دارد. به عبارتی ۶۵ درصد مردم در برخی از استان‌ها چاق هستند. 

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: بسیاری از بیماری‌ها در ارتباط مستقیم با شیوه زندگی و تغذیه هستند و گاهی سیاست‌های ملی نیز سبب می‌شود کالاهای آسیب‌رسان در دسترس مردم قرار گیرد و برخی کالاهای آسیب‌رسان سالانه یارانه دریافت می‌کنند به طوریکه سال‌ها به بدترین نوع روغن یارانه دادیم و از طریق یارانه این نوع روغن را به خورد مردم دادیم، همچنین به شکر نیز یارانه تعلق گرفت و سبب آسیب مردم شد. 

وی با تأکید بر اینکه سیاست‌های تأمین غذا اگر با سیاست‌های سلامت‌محور یکسان نباشد، مشکل ایجاد می‌کند،‌ گفت: این موضوع همچنین در ارتباط با سوخت نیز صادق است و سوخت را به ارزان‌ترین قیمت به مردم ارائه دادیم در حالی که آسیب‌رسان بوده و باید جهت کاهش مصرف کالاهای آسیب‌رسان مالیات برای آنها لحاظ شود و این مسئله در مورد روغن و نمک نیز به همین صورت است. 

دیناروند گفت:‌ طی ۱۰ سال آینده هیچ فرآورده غذایی نمی‌تواند وارد بازار شود مگر اینکه اسید چرب ترانس آن صفر باشد. 

وی به برچسب چراغ راهنمایی تغذیه اشاره کرد و تاکید کرد: تا پایان شهریور ماه با ۷۵ درصد فرآورده‌های غذایی دارای این برچسب می‌شوند و مردم می‌توانند از راهنماهای این برچسب بهره‌مند شوند. همچنین ممنوعیت تبلیغ کالاهای آسیب‌رسان و محدودیت آن مد نظر قرار گرفته و ان‌شاءالله امیدواریم مالیت گرفتن از این کالاها اجباری شود. 

رئیس سازمان غذا و دارو به موضوع روغن‌های پالم و لبنیات‌های پرچرب اشاره کرد و گفت: پیش از این ماست‌هایی توزیع می‌شد که تا ۱۴ درصد چربی داشت و این درصد از چربی غیرقابل پذیرش است چرا که چربی طبیعی شیر نبود و روغن‌هایی همچون پالم به آن اضافه می‌شد. 

رییس سازمان غذا و دارو در پایان افزود: یکی از دلایلی که روغن پالم را از لبنیات حذف کردیم این بود که صنعت لبنیات به جای چربی شیر از چربی ارزان دیگری استفاده می کرد.

لوگوی ویترین