تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۱۳ - ۵۴: ۱۰
معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد

مرگ سالانه ۲۲ هزار کودک در کشور/ نوزادان نارس در بزرگسالی دچار اضافه وزن و سکته قلبی می‌شوند

معاون بهداشت
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سالانه ۲۲ هزار کودک و نوزاد فوت می‌کنند، گفت: با اقدامات پیشگیرانه می‌توان از مرگ‌های زودرس در کشور جلوگیری کرد.

به گزارش کافه رسانه، علی اکبر سیاری در همایش بزرگداشت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر اظهار داشت: در مدت‌های قبل بسیاری از افراد حتی پزشکان قبول نداشتند که نوزاد تا ۶ ماه اول زندگی فقط به شیر مادر نیاز دارد و مدت زمان زیادی طول کشید تا پزشکان و مادران قبول کردند که ارزشمندترین ماده غذایی که خداوند به نوزاد ارائه کرده، شیر مادر است.

وی افزود: یک عده در زمینه آمار بارداری افراطی هستند در حالیکه بارداری‌هایی با شرایط خاص می‌تواند برای مادران خطر آفرین باشد و متأسفانه ما هنوز در بحث مراقبت حاملگی سالم مشکل داریم.

سیاری عنوان کرد: نوزادانی که زودتر از موعد متولد می‌شوند در بزرگسالی دچار اضافه وزن شده و احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ و مقاوم به انسولین در آنها زیاد است همچنین این افراد زودتر دچار سکته قلبی، سرطان، فشار خون، سندرم متابولیسم شده و عمر کوتاهی خواهند داشت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه در دوران حاملگی مراقبت بسیار اهمیت دارد، گفت: باید این مسئله را قبول کنیم ولی عده‌ای می‌گویند زیاد حرف نزنید و بگذارید مادر در هر زمانی و در هر سنی که تمایل دارد باردار شود و این مسئله مشکل ما در وزارت بهداشت است.

وی با اشاره به اینکه تغذیه با شیر مادر و ترویج آن نیاز به فرهنگ‌سازی دارد، گفت: در طرح تحول اقدامات زیادی در این راستا انجام گرفت و علاوه بر ارائه آموزش‌ها، زایمان طبیعی رایگان شد و آمار سزارین نیز کاهش یافت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: با اجرای طرح تحول، امکانات خوبی برای اتاق‌های زایمان فراهم شده و این مسئله آثار ارزنده‌ای همچون تولد کودکان سالم‌تر را به همراه داشته است.

وی در مورد اینکه چگونه می‌توان متوجه شد که شیر مادر برای نوزاد کفایت می‌کند، گفت: وزن‌گیری، تعداد دفعات برون‌روی همچنین خواب نوزاد از جمله معیارها برای کفایت شیر مادر به ویژه در دو هفته اول و ماه نخست است که اگر نوزاد وزن نگرفت باید آموزش‌های لازم را در مورد شیردهی به مادر ارائه دهیم.

سیاری در ادامه به مرگ زودرس و دلایل آن اشاره کرد و گفت: سالانه ۴۰۰ هزار مرگ و میر در کشور به وقوع می‌پیوندد که ۲۲ هزار مورد آن مربوط به نوزادان و کودکان زیر ۵ سال است همچنین ۹۳ هزار مورد مربوط به افراد ۳۰ تا ۷۰ سال و ۵۵ هزار مورد از آن افراد زیر ۵۰ سال است.

سیاری تصریح کرد: بسیاری از مرگ‌های زودهنگام قابل پیشگیری بوده و ریشه در عوامل خطر رفتاری و بیولوژیک دارد. اگر نوزادی ۲ سال با شیر مادر تغذیه شود میزان بروز سرطان در مادر به ویژه سرطان سینه ۲۰ تا ۳۵ درصد کاهش می‌یابد و فشار خون نیز در مادران تقلیل خواهد یافت.

 سیاری خاطرنشان کرد: در طرح تحول برای هر ۲ هزار نفر یک کارشناس مراقب سلامت اختصاص داده‌ایم که به طور کلی ۲ کارشناس تغذیه و روان به مجموعه کارشناسان ما اضافه شده‌اند همچنین ۵۰۰ هزار دانش‌آموز سفیر سلامت‌اند و در صددیم تا تعداد انها را جهت تضمین سلامت جامعه، بیشتر کنیم.

 

منبع خبرگزاری فارس

 

لوگوی ویترین